Aeroklub Radomski, jako certyfikowana organizacja szkolenia lotniczego, organizuje kompleksowe szkolenia dla przyszłych pilotów:
Wszystkie szkolenia prowadzone są zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem i pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na sprzęcie podlegającym stałej kontroli. Wydawane w Polsce licencje są zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej i uznawane w większości krajów na świecie.
Szkolenie do licencji pilota składa się z kilku elementów, które mogą być realizowane po kolei lub (czasami) równocześnie. Są to:
Należy mieć na uwadze, że rozpoczęcie i kontynuacja szkolenia uwarunkowane są wymaganiami dotyczącymi wieku i stanu zdrowia. Spełnienie tych ostatnich musi być potwierdzone odpowiednimi badaniami lotniczo-lekarskimi.
Licencja pilota szybowcowego SPL uprawnia do samodzielnego wykonywania lotów szybowcowych. Loty te mogą odbywać się bez nadzoru instruktora, o ile wymagane zadanie tego nie wymaga, a pilot dysponuje rzeczywistymi umiejętnościami do jego samodzielnej realizacji. Możliwości wynikające z licencji LAPL(S) są w praktyce bardzo zbliżone do tych wynikających z licencji SPL.
Począwszy od 2015 roku szkolimy pilotów szybowcowych według nowego Programu Szkolenia Szybowcowego Aeroklubu Polskiego, który jest zgodny z wymaganiami prawa Unii Europejskiej dla szkoleń do licencji SPL. Program można podzielić na dwie podstawowe części:
Podstawowe szkolenie szybowcowe odbywa się na szybowcach dwusterowych: Bocian i Puchacz. Dysponujemy również szybowcami Pirat, Junior, Astir Jeans oraz Astir CS, które wykorzystywane są w dalszym procesie szkolenia i doskonalenia umiejętności pilotażowych, w lotach warunkowych, wyczynowych i rekreacyjnych.
Licencja pilota – tzw. turystyczna – PPL(A) – uprawnia pilota do samodzielnego pilotowania samolotów. Nie stanowi ona natomiast uprawnienia do wykonywania lotów zarobkowych. Licencja LAPL(A) to licencja przeznaczona przede wszystkim dla pilotów małych samolotów. Posiadacz takiej licencji może pilotować tylko samoloty o dopuszczalnej masie startowej do 2000 kilogramów, ale jej otrzymanie jest prostsze i tańsze, niż licencjii PPL(A). Posiadacz licencji LAPL może realizować szkolenie do licencji PPL według skróconego programu, który uwzględnia dotychczasowe doświadczenie pilota.
W przeciwieństwie do szkolenia szybowcowego, szkolenie samolotowe odbywa się w jednym bloku, którego zakończenie pozwala na podejście do egzaminu państwowego.
Niemniej program do licencji PPL(A) można podzielić na trzy podstawowe części:
Szkolenie do licencji samolotowych odbywa się w Aeroklubie Radomskim na samolotach Cessna-152 i PZL-150 Koliber. Posiadamy również samolot Extra-300 w wersji dwumiejscowej, który jest wykorzystywany do szkolenia w akrobacji, oraz samolot PZL-104 Wilga.
Szkolenie nie kończy się na uzyskaniu licencji. W ramach doskonalenia umiejętności i zdobywania kolejnych uprawnień, oferujemy następujące szkolenia:
Ceny szkoleń szybowcowych:
Ceny szkoleń samolotowych:
W ceny szkoleń nie są wliczone badania lekarskie ani egzaminy państwowe.
Uwaga: Ceny szkoleń mogą ulegać zmianom. W celu uzyskania dokładnych kwot, prosimy o kontakt z Aeroklubem.
Obserwuj stronę internetową Aeroklubu Radomskiego. Zajrzyj do zakładki „najbliższe szkolenia”. Zawsze z wyprzedzeniem publikujemy informacje o rozpoczęciu kursów i spotkaniach organizacyjnych. Należy pamiętać o tym, że cykl szkoleń teoretycznych zwykle zaczyna się zimą. Czerwiec nie jest najlepszym momentem na naukę teorii – w tym czasie wszyscy jesteśmy pochłonięci lataniem!
Jeśli masz pytania, interesuje Cię szkolenie indywidualne lub ominęło Cię spotkanie organizacyjne – skontaktuj się z Szefem Szkolenia. Z przyjemnością odpowie na Twoje pytania.
Podstawowym aktem prawnym, który reguluje sprawy związane ze szkoleniami i wydawaniem licencji, jest Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1178/2011. Zgodnie z tym rozporządzeniem wydawane są krajowe regulacje dotyczące licencjonowania. Najważniejszym dokumentem krajowym jest Ustawa z dn. 3 lipca 2002 Prawo Lotnicze. Zgodnie z tą ustawą wydawane są rozporządzenia władzy wykonawczej, między innymi:
Wszystkie dokumenty państwowe można pobrać z Internetowego Systemu Aktów Prawnych: isap.sejm.gov.pl.
Na podstawie istniejących przepisów państwowych organizacje szkolenia lotniczego tworzą programy szkoleń, które są zatwierdzane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Aeroklub Radomski posiada własne, zatwierdzone programy, które zostały opracowane przez specjalistów Aeroklubu Polskiego.
Dodatkowe informacje o Aeroklubie Radomskim i programie szkoleń można znaleźć w prezentacji.
Szkolenie szybowcowe do licencji SPL lub LAPL(S)
Szkolenie samolotowe do licencji PPL(A) lub LAPL(A)
Doskonalenie umiejętności pilotażowych
Rafał Siankowski
wyszkolenie[wytnij_to]@aeroklub.radom.pl
Internetowy System Aktów Prawnych