Mariusz Stępień z Rekordem Świata!

Konrad Ziębakowski
31 października 2022
09:48
sekcja mikrolotowa

Pilot Motoparalotniowy Aeroklubu Radomskiego – Mariusz Stępień ustanowił nowy Rekord Świata! A w zasadzie to Symultaniczny Rekord Świata!!! Przelot w linii prostej, z punktu A do punktu B wykonali na dwie motoparalotnie w składzie: Dariusz Brzostowicz i Mariusz Stępień oraz Krzysztof Romnicki i Wojciech Strzyżakowski.

Obie załogi są członkami Motoparalotniowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego. Pokonana trasa wynosiła 624,11km. Załogi rozpoczęły w Jeleniej Górze i dolecieli aż do granicy litewskiej koło wsi Podwojponie. Dotychczasowy oficjalny rekord świata należał do Krzysztofa i Wojtka to 427km. W tym roku portugalska załoga poleciała dalej – 474km jeszcze trwa procedura zatwierdzania tego osiągnięcia.

Wystartowaliśmy około 8 rano z pięknej Jeleniej Góry, następnie skierowaliśmy się na Krotoszyn, Koło i Łomżę, a potem omijając pierwszą część Biebrzańskiego Parku Narodowego nabieraliśmy wysokości i z Tykocina skierowaliśmy się do Augustowa na wysokości ok. 1600m, potem do Suwałk, a następnie do samej granicy. Wylądowaliśmy ok. godziny 17 po 9 godzinach lotu. Dystans pomiędzy startem i lądowaniem wyniósł 624,11km, czyli ok. 150km dalej od wyczynu Portugalczyków. W dodatku zrobiliśmy to symultanicznie – w dwie załogi. Rekord został już zgłoszony do FAI (Międzynarodową Federacja Lotnicza) jako Rekord Świata. Procedura zatwierdzania potrwa zapewne kilka miesięcy. Chcę również bardzo podziękować osobom, które nam pomogły. Bez ich wsparcia ciężko by było wykonać taki lot: Adam Paska – Trener Kadry Narodowej, który wspierał nas od początku i pomógł nam w organizacji. Jacek Musiał – Dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, dzięki któremu mogliśmy wystartować z tego wspaniałego lotniska. Andrzej i Olga- doskonałe wsparcie naziemne bez którego lot by się nie odbył. Dariuszowi Brzostowiczowi i Zbigniewowi Bujalskiemu za przygotowanie najlepszego sprzętu.

Tagi dla tego wpisu:

Podziel się / dodaj do:

Pinterest */ ?>