Mikrolotowe Mistrzostwa Polski rozegrane. Pilot AR na podium!

Na lądowisku w Powodowie zakończyły się XXIX Mikrolotowe Mistrzostwa Polski – Mikroloty Klasyczne. Wyłoniono Mistrzów Polski w trzech klasach. Zawody były swoistym treningiem zawodników przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy na Węgrzech. Na podium stanął pilot Aeroklubu Radomskiego – Konrad Ziębakowski, wraz z nawigatorką Katarzyną Martyniak wywalczyli srebrny medal w kategorii WL-2.

Na lądowisku Powodowo w dniach 13-16.07.2017 odbyły się XXIX Mikrolotowe Mistrzostwa Polski – Mikroloty Klasyczne. W zaplanowanych konkurencjach wystartowało 17 zawodników (pilotów i nawigatorów), tworzących 11 załóg. Rywalizacja przebiegała w następujących klasach:, WL-1 – motolotnie jednoosobowe, WL-2 – motolotnie dwuosobowe oraz GL-2 – wiatrakowce dwuosobowe, AL-1 – samoloty jednoosobowe.

Zawodnicy konkurowali ze sobą w dwóch konkurencjach nawigacyjnych, jednej ekonomicznej oraz czterech konkurencjach lądowań precyzyjnych – gdzie zadaniem zawodników było wylądowanie w wyznaczonej na lotnisku strefie, zwanej „deckiem”, w sektorach punktowanych. Natomiast w konkurencjach nawigacyjnych, załogi, lecąc po określonej trasie, musiały wykazać się dokładnością nawigacji, utrzymując precyzyjnie czasy na elementach trasy, odnaleźć na ziemi obiekty przedstawione na zdjęciach, otrzymanych podczas odprawy przedlotowej. Z kolei konkurencja ekonomiczna wymagała od zawodników wykonania jak najdłuższego lotu z ograniczoną ilością paliwa.

W klasie  WL-2 – motolotnie dwuosobowe, tytuły mistrzowskie uzyskali:

1 Grzywacz Dariusz i Maliszewski Paweł 4525
 2 Ziębakowski Konrad i Martyniak Katarzyna 3009
 3 Pieszyński Piotr i Pudlarz Jacek 2031

W klasie  WL-1 – motolotnie jednoosobowe, tytuły mistrzowskie uzyskali:

1 Orwat Henryk 4366
 2 Piech Błażej 4365
 3 Wawrzyniak Roman 3014

W klasie  GL-2 – wiatrakowce dwuosobowe  tytuły mistrzowskie uzyskali:

1 Dernbach Alojzy i Laskowska Klaudia 4463
 2 Szymańczak Dariusz i Marszałek Maciej 4405
 3 Majsterek Marcin i Jurkiewicz Dominika 2904

W  klasie AL-1 – samoloty jednoosobowe, nie wyłoniono Mistrzów Polski z powodu niewystarczającej ilości załóg. Rywalizowały 2 załogi uzyskując  następujące wyniki:

1. Szurgot Mieczysław – 3568 punktów
  2. Rybski Andrzej – 2350 punktów

W niedzielę, 16 lipca na lądowisku w Powodowie odbyła się ceremonia dekoracji zawodników. Medale i puchary zostały rozdane, a zawodnicy rozpoczynają przygotowania do kolejnych zawodów, tym razem międzynarodowych – już w sierpniu w Nagykanizs na Węgrzech polska reprezentacja zmierzy się z rywalami podczas Mikrolotowych Mistrzostw Europy. Przypomnijmy, że Polacy na te zawody jadą jako faworyci i będą bronić tytułu Mistrzów Europy w klasyfikacji drużynowej z 2015 roku.